Jaki pilnik do paznokci wybrać?
Tuesday, Oct 10, 2017
Jaki pilnik do paznokci wybrać?

Jaki pilnik do paznokci wybrać?

Pilnik do paznokci jest niezbędnym narzędziem każdej kobiety dbającej o wygląd, mającej świadomość, że dłonie są jej wizytówką. Występujące na rynku pilniki różnią się rodzajem materiału z jakiego zostały wykonane, stopniem gradacji, kształtem oraz kolorem. Wybierając odpowiedni wariant pilnika możemy uniknąć uszkodzeń płytki paznokci takich jak przepiłowanie lub rozdwajanie.

Ze względu na materiał z którego wykonany jest pilnik wyróżniamy:

  • - pilniki metalowe
  • - pilniki papierowe
  • - pilniki szklane

Pilniki metalowe, kiedyś najpopularniejsze, powoli wychodzą z użycia. Ich zaletą jest trwałość, nie niszczą się tak jak pozostałe pilniki. Mogą być stosowane wyłącznie przy mocnych paznokciach, sztucznych lub paznokciach u stóp. Niezalecane dla osób posiadających cienkie i słabe paznokcie ze względu na możliwość uszkodzenia struktury paznokcia, w efekcie czego paznokcie będą się rozdwajać i pękać.

Pilniki papierowe są obecnie najchętniej używane. Cieszą się popularnością ze względu na swoją niską cenę oraz wszechstronność. Dobrze sprawdzają się zarówno na naturalnej płytce, jak i sztucznej. W zależności od ziarnistości pilniki papierowe mogą służyć do skracania paznokci, nadawania im kształtu oraz polerowania. Posiadają różne kształty ułatwiające piłowanie. Ich wadą jest szybsze zużywanie w porównaniu do pilników metalowych.

Pilniki szklane wykonane są ze szkła hartowanego dlatego odznaczają się dużą trwałością. Są delikatne dla płytki, dlatego szczególnie dobrze sprawdzają się przy kruchych i łamliwych paznokciach. Chronią przed pękaniem i rozdwajaniem. Czas pracy z użyciem tego typu pilników na twardej płytce, hybrydzie, żelu, akrylu lub tipsie będzie stanowczo dłuższy.

Ze względu na gradację ziarnistości do wyboru mamy:

  • - pilniki gruboziarniste
  • - pilniki średnioziarniste
  • - pilniki drobnoziarniste
  • - polerki

Czym jest gradacja ziarnistości?

Jest to parametr określający ilość ziarenek występujących na cm2 powierzchni ściernej pilnika do paznokci. Im więcej ziarenek, tym pilnik jest delikatniejszy i analogicznie, im mniej ziarenek, tym pilnik jest ostrzejszy. Dlatego pracę na paznokciach sztucznych zaczynamy od pilników gruboziarnistych, kończymy na drobnoziarnistych.

Pilniki gruboziarniste (gradacja ziarnistości 80-100) posiadają dużą siłę tarcia. Powinny być używane wyłącznie do skracania i kształtowania paznokci żelowych lub akrylowych. Nie należy ich stosować do paznokci naturalnych ani hybryd, gdyż mogą uszkodzić płytkę paznokcia. Najlepiej, aby posługiwały się nimi doświadczone stylistki paznokci. Ich zaletą jest skrócenie czasu pracy na paznokciach sztucznych.

Pilniki średnioziarniste (przedział gradacji 150-180) sprawdzają się przy wyrównywaniu tipsa z naturalną płytką paznokcia oraz ostatecznym kształtowaniu i wygładzaniu sztucznych paznokci. Pilnikami o gradacji 180 możemy również skracać naturalną płytkę paznokcia, szczególnie mężczyzn i osób starszych.

Pilniki drobnoziarniste to wszystkie pilniki posiadające gradację ziarnistości większą niż 240. Tego rodzaju pilniki doskonale nadają do skracania i kształtowania paznokci naturalnych. Nadają się również do końcowej obróbki hybryd, żeli czy akryli. Dobrze sprawdzą się w rękach mniej doświadczonych stylistek paznokci.

Polerki posiadają poziom gradacji w granicach 500-1500. Służą do wygładzania i matowienia powierzchni paznokcia oraz nadawaniu jej połysku.

Czy wybór kształtu pilników do paznokci jest istotny?

Kształt pilnika nie ma wpływu na stan płytki i jej kształt, natomiast może on ułatwić dotarcie do bocznych krawędzi paznokcia, nie uszkadzając przy tym skórek znajdujących się w pobliżu. Ze względu na kształt wyróżniamy pilniki proste, pilniki o kształcie banana, półksiężyca, rombu lub łódki.

Pilniki proste mają ogólne zastosowanie przy skracaniu i nadawaniu kształtu paznokciom. Pilniki w typie banana dobrze sprawdzają się przy skórkach, ułatwiają pracę i dotarcie w trudnodostępne miejsca. Pilniki półksiężyce są połączeniem pilnika prostego i pilnika w kształcie banana. Pilniki o kształcie rombu lub łódki ułatwiają pracę przy bocznych krawędziach płytki paznokcia.

Posiadając taką podstawową wiedzę na temat rodzajów pilników do paznokci bez trudu powinnyśmy podjąć decyzję jaki pilnik najlepiej spełni nasze wymagania. Dobrze jest uwzględnić przy tym stan paznokci (jeśli pilnik będzie używany na naturalnej płytce) lub materiał stosowany na nich.

Zapisz sie na nasz newsletter!

Otrzymasz informacje o wszelkich nowościach i promocjach !